İçerikler

Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvuruları, Faiz Oranları ve Vade Seçenekleri

   Ziraat bankası konut kredisi başvuruları hız kesmeden devam ediyor. Güncellenen kampanyalar ile birlikte konut finansmanında ilk sırada yer alan banka, yüksek limitleri ve uygun vade seçenekleri ile de dikkat çekmeye devam ediyor.

Ziraat bankası konut kredilerinde iki farklı kampanya ile müşterilerine hizmet veriyor. Bunların ilki Sıfır Konut Kredisi diğer ise ikinci el konut kredisi olarak karşımıza çıkıyor. Sıfır konut kredilerinde yüksek ekspertiz değeri mevcutken ikinci el konut kredilerinde de uygun vade farkları karşımıza çıkıyor. Ziraat bankası konut kredileri ile ilgili tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat bankası konut kredileri başvuruları birçok kanaldan yapılabilmektedir. Konut kredilerinde öncelikli olarak ön onay alınması gerekir. Ön onay işlemleri için telefon bankacılığı, mobil bankacılık, internet bankacılığı kanalları ile yapılabilmektedir. Ön onay alınması durumunda şubelerden detaylı belgeler ile başvuru tamamlanır ve krediniz onay sürecine sunulmaktadır. Konut kredisinin kullandırılma işlemleri ortalama 15 gün sürmektedir. Sağlıklı bir başvuru süreci geçirmek için konut kredisi başvurularının şubeler aracılığı ile yapılması sağlıklı olacaktır.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvurusunda İstenilen Belgeler Nelerdir?

Konut kredisi başvurularında, diğer kredi türlerine göre farklı süreçler vardır ve buna istinaden banka sizden özel belgeler isteyebilir. Konut kredisi başvurularında öncelikli olarak kimlik belgeniz, gelir belgeniz ve satın almak istediğiniz konuta ait tapu fotokopisini yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Sürecin başlaması adına bu evrakların teslimi önemlidir. Konut kredisi ön onayı alındıktan sonra kişi bazında verilebilecek kredi miktarı hesaplanır. Bu hesaplama genellikle hane gelirinin yarısı x kredi vadesi şeklinde yapılmaktadır. Kredinin ödenecek taksit miktarını gelirinizin yarısını geçemez ve alacağınız kredi miktarı konuta uygulanan ekspertiz işleminin %90’i oranında uygulanacaktır.

Konut kredilerinde kendi limitinizi öğrenmek isterseniz banka şubeleri aracılığıyla kolaylıkla limit sorgulaması yapabilirsiniz. Herhangi bir ziraat bankası şubesine giderek kimlik belgeniz ve gelir belgeniz ile başvuruda bulunabilir gerekli hesaplamaları yaptırabilirsiniz.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Ziraat bankası gerek Kamu bankası olması gerekse kar odağının düşük olması sebebi ile en uygun faiz oranını sunan bankalardandır. Ziraat bankası konut kredilerinde an itibari ile Aylık %1.36 faiz oranı uygulamaktadır.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Kaç Ay Vade ile Çekilir?

Ziraat bankası konut kredilerinde vade seçenekleri kişinin isteğine göre değişebilir. Aylık ödenecek taksit tutarının da etkili olduğu göz önünde bulundurularak an itibari ile vade seçenekleri 120 aya kadar uzatılabilmektedir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Limitleri Ne Kadar?

Konut kredilerinde limitler iki şekilde belirlenmektedir. İlk olarak kişisel limitiniz değerlendirmeye alınmaktadır. Kişisel limitiniz mevcut borç durumunuz ve aylık geliriniz hesaplanarak yapılmaktadır. İkinci kriter ise satın alınacak konutun eksper değeridir. Eksper değerleri konutun bulunduğu bölgenin raiş bedeli ve konutun mevcut durumu baz alınarak yapılmaktadır. Özel eksper şirketleri tarafından belirlenen bu tutar üzerinden banka sıfır konutlarda %90’a kadar kredi imkanı sunarken, ikinci el konutlarda bu tutar %90 ile %85 bazı durumlarda ise %70 oranında uygulanabilmektedir. Limit değerlerini aşağıda ki görselden inceleyebilirsiniz;

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir