İçerikler

Teminatlı Kredi Kartı Nedir?

Teminatlı kredi kartı günümüzde pek yaygın olarak kullanılmasa da daha önceden bankalar ile sorun yaşamış ya da hala yaşamaya devam eden vatandaşlar tarafından tercih edilmektedir. Teminatlı kredi kartı adından da anlaşılacağı gibi kredi kartı almak isteyen vatandaşların belli bir teminat göstermeleri ile tahsis edilen limit dahilinde alınan kredi kartlarıdır. Teminatlı kredi kartlarının diğer kredi kartlarından temelde hiç farkı yoktur. Mevcut limit dahilinde nakit avans çekilebilir, alışverişlerde kullanılabilir hatta taksit dahi yaptırılabilmektedir. Kısaca anlatmak gerekirse 10.000 TL bir kredi kartı almak için en az 10.000 TL mevduat hesabınıza para yatırmanız ve bankanın bu parayı blokelenmesine izin vermeniz gerekmektedir. Karşılığında alacağınız kredi kartını ise para hesabınızda durduğu sürece kullanabilirsiniz. Mevcut blokeli mevduatınızı ister USD isterseniz de Altın olarak da değerlendirebilmektesiniz.

Teminatlı Kredi Kartı Neden Tercih Edilmelidir?

Teminatlı kredi kartı bankalar tarafından sadece şubeler bazında verilen kredi kartlarıdır. Normal bir başvurunun yanı sıra teminatlı kredi kartı başvurularında banka şubelerinde sizden kredi kartı karşılığında bir teminat istenmektedir. Bu genelde Mevduat olarak tercih edilmektedir. Peki Neden Teminatlı Kredi kartı tercih edilmektedir?

Bankalar belirli bir skor ve puana göre kredi ve kredi kartı vermektedir. Bu bankaların risk politikası olarak da bilinir. Ancak daha önceden bankalar ile sorun yaşamış ve icralık olmuş vatandaşların genellikle halk arasında 5 yıl olarak bilinen bir kara liste dönemi olmaktadır. Bu dönemde kredi ve kredi kartı almak pekte mümkün değildir. Ancak bu kara liste döneminden daha hızlı çıkmak ve banka puanını arttırmak isteyen kullanıcılar teminatlı kredi kartı alarak ve bu kredi kartını düzenli ödemeler ile 6 ay 1 yıl arasında tüm bankalarda oluşan kredi puanını olumlu etkileyebilir ve yeniden kredi ve kredi kartı alımlarını yapabilmektedirler. Teminatlı kredi kartının finans danışmanlık ofisleri tarafından kullanımının tercih edilmesinin başlıca sebebi budur. Bir başka tercih sebebi ise yüksek limitli kredi kartlarına sahip olmaktır. Teminat ile bankalar daha yüksek limit tanımlayabilmektedir.

Teminatlı Kredi Kartı Limit Artırımı Nasıl Yapılır?

Teminatlı kredi kartlarını diğer kredi kartlarından ayıran en önemli nokta limit artırım konusudur. Oluşan yeni nakit ihtiyaçlarında diğer kredi kartları birkaç saniye içerisinde limit artırımı yapılabilirken teminatlı kredi kartlarında durum pek böyle ilerlememektedir. Teminatlı Kredi kartınızın limitini arttırmak için bankalar artırım tutarı kadar yeni teminat talep etmektedir. Bu meblağı mevduat hesabınıza yatırmanız durumunda yeni limitiniz tanımlanabilmektedir. Ancak burada bir diğer kriter olan düzenli ödeme devreye girmektedir. Daha önceden almış olduğunuz teminatlı kredi kartınızın düzenli ödemelerini yapmanız ve üzerinden en az 6 ay geçmesi durumunda banka ile teminatın kaldırılması ve kredi kartınıza yeni limit tahsis edilmesi amacı ile görüşme yapabilirsiniz. Geçmiş 6 aylık süreçte yapmış olduğunuz düzenli ödemeler sizin kredi puanınızı olumlu yönde etkilemiş olacağından bu durumun onaylanma ihtimalini de arttırdığı su götürmez bir gerçektir.

Teminatlı Kredi Kartını Veren Bankalar

Teminatlı kredi kartları her banka tarafından verilebilmektedir. Ancak bazı bankalar bu konuda olumsuz tutum sergileyerek müşterilerini geri çevirmektedir. Teminatlı Kredi kartlarını alabileceğini en kolay banka Kuveyt Türk Bankasıdır. Akbank ve Yapı kredi bankalarının da teminatlı kredi kartı verdiği bilinmektedir. Ayrıca Türkiye Finans Bankasının da teminatlı kredi kartı verdiği ve teminat tutarının %100 oranında limit belirlediği de duyurulan haberler arasında yer almaktadır.

Teminatlı Kredi Kartı Ödemesi Nasıl Yapılır?

Teminatlı kredi kartı ödemeleri, Ekstre kesim tarihinde başlayan ve 10 gün süre içerisinde ödenmesi gereken kullanım tutarıdır. Kredi kartı ödemesi ile aynı işlemler yapılması gerekir. Geçikme durumunda bankaların inisiyatifi ile borç tutarı teminatınızdan karşılanabilir. Ayrıca teminatlı kredi kartı kullanımı KKB puanı için yapılıyorsa kesinlikle gecikmeye girilmemesi ve tam ekstre borcunun ödenmesi tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir