İçerikler

Kredi Risk Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi risk sorgulama, banka müşterilerinin toplam borçları, limitleri ve ödeme alışkanlıkları gibi bilgileri kapsayan raporu görüntülemek için yapılır. Risk raporu, bankalarda hesap açılan günden itibaren yapılan tüm ödemeleri ve borçları kapsamaktadır. Günümüzde kredi kartı risk sorgulama genellikle kredi başvurularından önce yapılır. Bankalar, risk raporlarına göre kredi miktarı belirler.

Kredi Risk Raporunda Nelere Bakılır?

Ülkemizde tüm bankalar yasal denetimlere tabi olup müşterilerin bilgileri veri tabanlarına kaydedilmektedir. Herhangi bir bankada kredi hesabı açtırmanız halinde, kredi notunuzun durumu güncellenmeye başlar. Bankalarla olan ilişkiler, ödemeleriniz, borçlarınız gibi birçok etken, kredi notunun değişmesine neden olmaktadır. Kredi risk raporlarında da kredi notunu etkileyen tüm faktörlere bakılır.

Kredi risk raporu, bankaların kredi verme aşamasında dikkat ettiği önemli etkenlerden biridir. Daha önce almış olduğunuz krediler, kredi kartlarınızla yaptığınız tüm ödemeler, nakit avans borcu gibi işlemlerinizin hemen hepsi risk raporunda görünür. Bu bilgiler doğrultusunda belirlenen kredi notlarına göre bankalar müşterilerine verebilecekleri limitleri hesaplayabilmektedir. Aynı zamanda kredi risk raporlarında alabileceğiniz toplam kredi limiti de görünmektedir.

Risk Merkezi Raporu Başvurusu

Kredi başvurusunda bulunmadan önce veya bankaların risk raporları hakkında bilgi almak için sorgulama yapılabilir. Risk merkezi raporu olarak adlandırılan başvurular, iki farklı şekilde yapılabilir. Birincisi ücret ödemeden, E-devlet sistemi üzerinden yapılan sorgulamalardır. Diğeri ise Findeks ile kredi notunu ve risk raporunu sorgulama yöntemidir.

Kredi risk sorgulama için E-devlet sistemine kayıt olmanız gerekir. Şifrenizi PTT kurumlarından alabilir veya E-imza ile hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Sorgulama yapmak için arama çubuğuna risk merkezi raporu başvurusu yazarak açılan başlığa tıklamalısınız. İstenen bilgileri girdikten sonra ön başvurunuz alınır ve bir hafta içerisinde sonuç açıklanır.

Kredi kartı risk sorgulama için kullanılan Findeks adresi, Kredi Kayıt Bürosunun bir markası olup güvenilirdir. Ancak bu yöntemle sorgulama yapmanız için ücret talep edilir. Ücretsiz bir şekilde sorgulama yapmak istiyorsanız E-devlet sistemini kullanmalısınız.

Risk Raporu Toplam Kredi Limiti

Günümüzde insanlar birçok yatırım için kredi başvurularında bulunmaktadır. Kredi taleplerinin artması ile birlikte kredi başvurularında dikkat edilen etkenler de artmıştır. En önemli etken ise şüphesiz kredi notudur. Kredi notu sorgulama ile için risk raporu sorgulama sürecini izlemelisiniz.

Bankalara kayıtlı olan her müşterinin risk raporu vardır. Bu raporlarda kredi notunuz görülür, kredi notu ve gelir durumunuza göre alabileceğiniz toplam kredi belirlenir. Risk raporlarını sorgulayarak bankalardan alabileceğiniz toplam kredilerin tutarlarını öğrenebilirsiniz. Tüm bankalar, kredi notu ile birlikte gelir durumunu esas alarak kredi vermektedir.

Kredi Notu Yükseltme

Kredi notu, alabileceğiniz kredilerin tutarını doğrudan etkiler. Eğer daha yüksek kredilere ihtiyacınız varsa kredi notu yükseltmek için belirli yöntemleri uygulayabilirsiniz. Dikkat edildiği sürece kredi notunun 2 ay içerisinde yükselmesi mümkündür.

Kredi notunu yükseltmek için kredi borçlarınızın tamamını ödemeye dikkat etmelisiniz. Kredi kartınız üzerinden fatura ödemeniz, müşteri temsilcileri ile daha sık iletişime geçmeniz gibi durumlar, notun yükselmesini sağlayacaktır. Bankalara olan borçların asgarileri düzenli yatırılsa da kredi notunun yükselmesi için yeterli değildir. Asgari borç yerine dönem sonu borcunu kapatmaya özen gösterebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunu öğrenmek için Findeks ve E-devlet sistemi kullanılabilir. Findeks üzerinden yapılan sorgulamalar ücretlidir. E-devlet üzerinden yapılan sorgulamalarda ise ücret talep edilmez. E-devlet sistemine giriş yaparak kredi notu risk sorgulama başlığı altında başvuru sayfasını açabilir, risk raporu talebinde bulunarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir