İçerikler

Kredi Kartımın Asgari Tutarını Ödersem Ne Olur? – Kredi Kartı Ödeme

Kredi Kartımın Asgari Tutarını Ödersem Ne Olur? Sorusu siz değerli takipçilerimizden aldığımız sık sorular arasında. Kredilerim.com olarak Kredi Kartı ödemeleri ile alakalı açıklayıcı bir yazı yazmak istedik.

Kredi Kartı kullanımının hızla artması ve ödeme zorluklarının oluşması ile birlikte, kullanıcılar tarafından kredi kartı borcu erteleme, kredi kartı asgari tutarı ödeme gibi sorular gelmekte bizlerde sizler için bu yazımızda madde madde kredi kartı kullanıma dair notlar paylaşacağız.

Kredi Kartı Ekstresi Nedir? Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Kredi kartı ekstresi kullanım sonrası oluşan borç bakiyesinin faizli ve vergili olarak düzenlenen bir faturasıdır. Kısacası kullanılan ve işletilen faizin bir makbuzu niteliğindedir. Ekstre içerisinde 2 tutar olur bunlar Dönem borcu ve Asgari ödeme tutarı şeklinde özetlenebilir. Dönem borcu aylık kullanım sonrası oluşan borç bakiyesidir bu borcun ekstre kesim tarihini takiben 10 gün içerisinde ödenmesi beklenmektedir. Diğer bir tutar olan Asgari ödeme tutarı da bahsedilen dönem borcunun %20’lik ya da %40’lik kısmıdır. Bankalar dönem borcunu ödemekte zorluk çeken kullanıcılardan gecikme yaşamaması adına bu tutarı ödemesini beklemektedir.

Kredi Kartımın Asgari Tutarını Ödersem Ne Olur?

Kredi kartının asgari tutarının ödenmesi sonucunda banka tarafından gecikme uygulanmaz. Ancak kalan bakiyeye faiz işletilmeye devam edilir. Buda bir sonraki ekstre döneminizde daha yüksek faiz uygulanacağı anlamına gelmektedir. Ayrıca son dönemde çıkarılan yasa ile birlikte 3 dönem asgari tutar ödeyen kullanıcıların kredi kartları nakit ve taksitli nakit avans çekimine kapatılmaktadır.

Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Belirlenir?

Asgari ödeme tutarı banka politikaları ve BDDK tarafından çıkarılan genelge ile belirlenmektedir. Güncel olarak resmî gazetede yayınlanan karara göre 25.000 TL altında limitli kredi kartlarında asgari ödeme tutarı mevcut dönem borcunun %20’si olarak uygulanmaktadır. 25.000 TL ve üzeri kredi kartlarında ise bu tutar %40 olarak uygulanmaktadır.

Kredi kartı borcu nasıl ertelenir?

Kredi kartı borcunu erteleme için ilgili bankanın müşteri hizmetleri ile görüşülmelidir. Mobil bankacılık kanalları üzerinden de erteleme ve taksitlendirme yapılabilmektedir. Kredi kartı borcunuzu bir dönem erteleyebilir yada taksitlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir