İçerikler

Findeks Nedir? Findeks Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir

Ülkemizde gelişen ekonomik koşullar ve alım gücünün artması ile birlikte Kredi ve Kredi kartı kullanımı da aynı oranda artış göstermektedir. Kredi kartı kullanımının 80 Milyonu aşması ile birlikte hemen herkesin cebinde bir veya birden fazla kredi kartı olduğu da kaçınılmaz bir gerçek haline gelmiştir.

Kredi ve kredi kartının bu denli fazla kullanılması ile birlikte ödeme sıkıntıları ve icralık dosyalarda da artış görülmektedir. Banka ve finansal kuruluşların yeni kredi ve kredi kartı arayışı içerisinde bulunan vatandaşlara daha temkinli yaklaşması ve olumsuz sonuçlanan başvuruların artması da süre gelen süreçte yaşanan gerçeklerdir. Peki kesin kredi kartı ve kredi almak için ne yapmak gerekir? Bankaların başvuru sırasında baktığı Findeks Kredi puanı nedir? Findeks puanının yüksek olması ne gibi avantajları getirmektedir. Bilinmesi gereken incelikleri sizler için bu yazımızda derledik…

Findeks Puanı nedir?

Findeks BDDK tarafından yetkilendirilmiş bir veri saklama ve raporlama platformudur. Tüm bankaların ortak kullandığı ve BDDK tarafından yürütülen Kredi Kayıt Bürosuna bildirilen müşteri kredibilite raporlarının puanlama sistemi ile kullanıcılara sunan firma, şuan birçok banka ve finans sektöründe faaliyet yürüten şirketler tarafından tercih edilen bir otorite durumudur. Findeks puanlarının oluşmasında Banka müşterilerinin Ödeme-Kredi kullanımı-Limit kullanımı ve yeni kredi arayışlarının baz alındığı bir algoritma etkili olmaktadır. Findeks puanı birçok etkenle hesaplanıyor olsa da aslında bizlerin bankalara olan borçlarını ne kadar seviyede olduğunu gösteren ve ne kadar düzenli ödendiğini gösteren bir ekrandır. Findeks bankalar tarafından güncellenen veriler doğrultusunda en erken 1 gün en geç 1 ay içerisinde rapor güncellemesi yapmaktadır. Bankaların bildirdiği gecikme aksamaları da göstermektedir.

Findeks Kredi Puanına Nasıl Bakılır?

Findeks puanına isteyen herkes bireysel olarak bakabildiği gibi, bankalarda müşterilerin onayını alarak bakabilmektedir. Fikdeks puanını güncel olarak takip etmek isteyen kullanıcılar FİNDEKS (tıklayarak) resmî web sitesinden anında rapor oluşturarak bakabilir, Findeks’ in mobil uygulamasını indirerek de takip edebilirsiniz. Findeks dışında BDDK tarafından tutulan Kredi Risk Raporuna ulaşmak isterseniz E-Devlet üzerinden ücretsiz olarak da takip edebilirsiniz.

Findeks  Kredi Puanı Nasıl Yükselir?

Findeks mevcut durumdaki 1-30 gün gecikme ve daha fazla gecikmelere göre puanı düşürür aynı zamanda olumsuz sonuçlanan başvurular da puan düşüşüne etki etmektedir. Daha birçok etkenin olduğu puan düşüşlerinin yanında kredi puanının artmasını isteyen vatandaşlar öncelikle gecikmeleri gidermeli, yeni kredi ve kredi kartı arayışlarına son vermelidir. Tüm bu işlemlerden sonra hızlıca puan yükseltmek için bazı kritik durumlar vardır. Bunlardan ilki Düzenli Ödeme, kredi hesaplarınızda kesinlikle düzenli ödeme beklenmektedir. Bu düzenli ödemeden kastımız erken ödeme olarak algılanmamalı, bankalar gününde ödeyen müşteriyi sever. Kredi taksit tarihinizde ödenen krediler sizlere olumlu etkiler sunacaktır.  Kredi kartı ödemelerinde mevcut ekstrenin tamamının ödenmesi olumlu etki göstereceği gibi, en azından gününde asgari ödemenin yapılması gerekmektedir. Burada bilinmeyen bir sır verelim. Kredi kartınızın mevcut limitinin tamamının kullanılması olumsuz etki göstermektedir. Örnek verecek olursak kredi kartınızın limiti 10.000 TL ise en fazla 5.000 TL harcamanız gerekir. Limit bırakmak sizin nakit sıkıntısı içinde olduğunuz gerçeğini bankalardan gizlemek anlamına da gelebilir.

Kredim ve kredi kartım yok ama kredi puanım düşük ve yükselmiyor ne yapmam gerekli diye soracak olursanız burada da sizlere birkaç tüyo verebiliriz. Öncelikle kredi ve kredi kartı ürünü edinmenizde fayda vardır. Bunlar yüksek meblağlar olmak zorunda değil, ufakta olsa bir finansal işlem yapmak sizin faydanıza olacaktır. Ancak kredi ve kredi kartı almanız kredi puanınız düşükse zor olacaktır. Burada sizlere Teminatlı Kredi Kartı almanızı tavsiye ediyoruz. Düşük limitli bir kredi kartı edinerek bu 1000 TL bile olabilir hiç önemli değil, 6 ay düzenli kullanım ve düzenli ödemeniz sonucunda kredi puanınızda ki muhteşem artışı görebileceksiniz. Teminatlı kredi kartı ile ilgili bilmeniz gerekenlere ilgili yazımızdan okuyabilirsiniz.

 

Kredi puanınızı yükseltmenin bir diğer yolu da kullanmadığınız Kredi kartı ve mevduat hesaplarını kapatmak ile mümkündür. Birçok bankadan kredi kartı ve mevduat hesabı bulundurmak sizin kredi limitinizi ve finansal yükünüzü arttırdığı gibi, adınıza gelirinize uygun olarak tanımlanmış kredilite limitinizi de doldurduğu için bankalar gözünde olumsuz değerlendirilir ve Fikdeks puan hesaplama algoritmalarında da olumsuz kanaat oluşturmaktadır. Bu sebeple kullanmadığınız kredi kartı ve mevduat hesaplarını kapatarak işe başlayabilirsiniz. Düzenli ödemeler ile pekiştirdiğinizde güzel bir Findeks puanına sahip olabilirsiniz. Bankalarda ki kredi puanımız bizlerin finansal biyografisi durumundadır. Bugün yapılacak hatalar yıllar sonra karşımıza olumsuz sonuçlar çıkarabilir dikkatli olmakta fayda var….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir