İçerikler

Borç Yapılandırma Kredisi Nedir? Yapılandırma Kredisi Başvuru Şartları Ve Faiz Oranları

Borç yapılandırma kredisi; mevcut ihtiyaç kredisi, kredi kartı ve diğer kredili mevduat hesaplarının yapılandırılması ya da birleştirilmesi ile gerçekleşen kredi işlemidir. Tüm bankalarda mevcut olan “Yapılandırma Kredisi”; ödeme zorluğu ve gecikmeler oluşan borç türlerinde müşteri talebi doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Yapılandırma kredisi bir borç transferi kredisi değildir, karıştırılmamalıdır.

Borç Yapılandırma Kredisi Nedir?

Yapılandırma kredisi bir bankadan kullanılan ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, kredi kartı veya konut kredisi gibi borçlanmalarda oluşan gecikmeler, mali durumun sekteye uğraması sonucu oluşan gelir kayıpları gibi durumlarda yeniden düzenlenen ödeme planı ile eski borcun tasfiye edilip yeni bir borç haline dönüştürülmesidir.  Yapılandırma kredileri kullanıcılar tarafından son çare olarak değerlendirilmelidir. Finansal sicili zedelediği gibi yüksek faiz oranları ile mevcut borçlanmanın artmasına sebep olmaktadır. Genellikle Takipli kredilerde ve icradan önce son adım olarak değerlendirilen kredi türü, dağınık borçların ödenemez hale gelmesi sonucunda tercih edilmektedir.

Yapılandırma kredisi kullanan bireysel müşteriler, aynı bankadan tekrar kredili ürün kullanamaz ve borcu bitene kadar taksit planlarında değişiklik yapamazlar. Ödeme planında aksamaya uğraması durumunda ise banka yapılandırmayı tek taraflı feshi edebilmektedir.

Yapılandırma kredisinin bazı avantajlı özellikleri de mevcuttur. Öncelikle Yapılandırılan kredili ürünleri 60 AY vade ile ödeyebilir, erken ödeme yaparak faiz indiriminden faydalanabilirsiniz.

Borç Yapılandırma Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Yapılandırma kredisi için bankalar rutin prosedürleri uygulamakta ve genellikle müşterilerini geri çevirmeden işlemleri gerçekleştirmektedir. Gelir belgeniz ve kimlik belgeniz ile banka şubelerine bireysel başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Hayat sigortası, kredi tahsis ücreti gibi giderleri sizden nakit olarak isteyecek banka, yapılandırma kapsamına sadece mevcut borçlarınızı dahil etmektedir. İşlemin gerçekleşmesi ile birlikte varsa kredi kartınız ve kredili mevduat hesabınız kullanıma geçici süre ile kapatılacaktır.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması yapmak isteyen kullanıcılar, bazı bankaların sunduğu avantajlı ödeme seçeneklerini tercih edebilir, Mobil bankacılık ve telefon bankacılığı üzerinden hızlıca borçlarını yapılandırabilmektedir. Kredi kartı yapılandırma işlemlerinde 36 aya kadar uygulanan vade seçeneğinin yanı sıra uygun faiz oranları da dikkat çekmektedir. Bankalar kendi bünyelerinde geliştirdikleri politikalar doğrultusunda kredi kartını kullanıma kapatabilir, ya da limit güncellemesi yaparak kullanım izni verebilmektedirler.

Borç Yapılandırma Kredisi Faiz Oranları

Yapılandırma kredilerinde Faiz oranları Müşteri özelinde belirlenmekte ve mevcut ihtiyaç kredilerine oranla yüksek faiz uygulanmaktadır. Günümüzde internet ortamında yapılan araştırma neticesinde yapılandırma kredilerinde bankalar aylık %2.80-3.00 oranlarında faiz uyguladığı görülmektedir. Her banka kendi bünyesinde değerlendirmekte ve 60 AY vade ile yapılandırma yapmaktadır.

Borç Yapılandırma Kredisi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Borç yapılandırma kredisi kullanmadan önce mutlaka diğer bankalardan borç transferi kredisi araştırmalıdır.
  • Bankadan alınacak tekliflerin iyi değerlendirilmesi, daha uygun faiz oranları uygulanması için banka yetkililerine teklifte bulunulmalıdır.
  • Hazırlanan ödeme planında belirlenen taksit tutarının ödenebilecek tutarda olmasına dikkat edilmelidir.
  • Borç ödeme takvimi boyunca Findeks puanının olumsuz etkileneceği göz önünde bulundurulmalı, yeni kredi arayışlarında olumsuz sonuçlar alınabileceği unutulmamalıdır.
  • Bankaların yeni düzenleme ile hayat sigortası konusunda zorlamasına müsaade edilmemeli, uygun poliçeler üzerinden hayat sigortası tekliflerinin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir