İçerikler

Blokeli Para Transferi Nasıl Yapılır?

Blokeli para transferi nasıl yapılır hakkında birçok kişi bilgi sahibi olmak için araştırmalar yaparak para transferlerinde bloke ile herhangi bir yanlış para gönderilme riskine karşı önlem almak için tedbirleri düşünmektedir. Blokeli para transferi nasıl yapılır konusuna dair yapılması gerekenler ile hangi para transferlerinde bu yöntemin kullanılabileceğine değinmeye çalışacağız.

Blokeli Para Transferi Nedir?

Bankaların para transferlerinde uyguladığı sınırlandırıcılı yöntemlerden birisi olan blokeli para transferi nedir tanımına ilişkin bir başkasına bir alışveriş karşılığı gönderilen paranı alıcı hesabına hemen geçilmemesi istendiğinde kullanılan araç alım satımı veya yüksek meblağ ile yapılan başka alışverişlerde alışverişin tamamlanması şartı ile hesaba geçişi tamamlana para transferleridir.

Bir başka deyişle şartlı veya kısıtlamalı para transferi de denilen blokeli para transferi hem para gönderen tarafı hem de parayı alacak kişiyi şüpheli işlemler karşısında koruyan bir uygulamadır. Bankaların gerçekleşmesinde mahsur gördüğü transferlerde de uyguladığı bloke koyma işlemi her zaman şüpheli işlemlerde değil karşılıklı anlaşılan şartlı para aktarma işlemlerde de kullanılabilen güvenliği üst düzeye çıkaran bir tercihtir.

Blokeli para transferi hangi durumda yapılır gibi bir soruya ise şu şekilde bir açıklama yapılabilir.

Genellikle araç alım satım işlemlerinde veya yine alış satış anının para transferinin gerçekleşmesinde yaşanabilecek pürüzlere yol açacak durumlarda blokeli para transferi nasıl yapılır için de cevap olabilecek şekilde para gönderenin hesabından alınıp blokeli bir alana alınıp işlem tamamlandığında alıcının hesabına geçmesi ile tamamlanan bir süreçte yapılabilmektedir.

Blokeli Para Transferi Nasıl Gerçekleşir?

Üst başlıkta da kısaca değindiğimiz bankaların transfer esnasında hesaplar arası geçiş yapan paraya bloke koyarak gerçekleştirdiği blokeli para transferi nasıl gerçekleşir konusuna biraz daha ayrıntılı olarak değinelim.

Öncelikle bu işlem öncesinde blokeli para transferinin yapacağınız işlem ile uygunluğunu bankanız ile görüşerek kontrol etmelisiniz. Eğer herhangi bir sorun görünmüyorsa sıklıkla kullanılan araba alım satımı örneğiyle konuyu açıklamaya devam edelim.

Bankanız ile araba alım satımı yapılacak karşı tarafın bankası ile de durumu değerlendirilerek blokeli banka transferi tercih edileceği beyan edilmelidir. Tüm prosedürler yerine getirildikten sonra arabayı satın alan kişi parayı blokeli para transferi işlemi ile karşı tarafın hesabına transfer eder.

Alım satım süreci tamamlanıp satış belgesi tasdik edildikten sonra paranın hesabına geçmesi gereken kişi söz konusu belge ile ilgili resmi yerlere başvurarak blokeyi kaldırıp paranın hesabına geçmesini sağlayabilir.

Birçok alım satım işleminde her iki taraf içinde endişeleri ortadan kaldıran blokeli para transferi uygulaması için bankalar ekstra ücretler talep edebilirler. Günümüzde türlü türlü dolandırıcılık yöntemlerinin ve kötü niyetli kişilerin kol gezdiği düşünüldüğünde ücretli de olsa ek bir maliyet de içerse blokeli para transferi nasıl yapılır öğrenilip tercih edilmesi gereken çok faydalı bir transfer yöntemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir