İçerikler
kolay adres tanımlama
kolay adres

Banka Hesabına Kolay Adrese Tanımlama/İptal Etme Nasıl Yapılır

Bankacılık sisteminin teknoloji ile buluşması sonucu yenilikler hız kesmeden devam ediyor. Son yıllarda hayatımızı kolaylaştıran ve adeta bankacılık sisteminde devrim niteliğinde olan FAST (Fonların anlık ve sürekli transferi) uygulaması tüm bankalar tarafından kabul görerek hayatımıza girmiştir. FAST ile birlikte hayatımıza dahil olan bir diğer yenilik ise Kolay Adresleme sistemi olmuştur.

Kolay Adres Nedir?

Kolay adres Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından geliştirilen ve Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) tarafından işletilen bir tanımlama sistemidir. IBAN, banka bilgileri ve hesap sahibi karmaşasından kurtulmak, daha kolay ve hızlı işlem yapabilmek amacı ile geliştirilen bu sistem, kişiler ve tüzel kişiler adına açılmış mevduat hesaplarına Telefon numarası, T.C. kimlik numarası, E-Posta adresi, Yabancı kimlik numarası ve pasaport numarası ekleyerek tanımlama işlemidir. IBAN ve diğer bilgileri paylaşmak yerine örneğin sadece telefon numaranızı paylaşmanız durumunda tanımladığınız banka hesabına anında transfer yapılabilmektedir.

Kolay Adres sistemini tüm bankalar kabul etmekte ve uygulamaktadır. 7 gün 24 saat FAST işlemlerinde kullanılabildiği gibi, diğer bankacılık havale ve EFT işlemlerinde de kolay adres bilgileri kullanılmaktadır.

Kolay Adres Tanımlaması Nasıl Yapılır?

Kolay Adres tanımlaması, bankaların mevcut kullanımda olan Mobil bankacılık sistemlerinden veya internet bankacılığı sistemlerinden yaygın olarak yapılmaktadır. Mobil bankacılık uygulaması Mevduat hesapları alt sütunlarında yer alan Kolay Adres sekmelerinden hızlıca kolay adres tanımlaması yapabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Kolay adres tanımlamalarını aynı zamanda Telefon bankacılığı aracılığı ile yapabilir, banka şubelerinden de kolay adres tanımlamasını talep edebilirsiniz. Kolay adres tanımlamaları kısa bir süre içerisinde BKM tarafından kontrol edilerek onaylanmaktadır. Başka bir hesabınıza tanımlı olması durumunda bankalar tarafından SMS ile bilgi verilmektedir.

Kolay Adres Tanımlaması En Fazla Kaç Adet Yapılabilir?

Kolay adres tanımlamasında BKM tarafından bazı sınırlamalar getirilmiştir. Bir bankada bulunan mevduat hesabınıza en fazla beş adet kolay adres tanımlayabilirsiniz. Tanımladığınız her kolay adres aynı mevduat hesabına bağlı olacağından gelen havale ve EFT girişlerini tek bir hesapta toplamanıza imkân sağlamaktadır. Ancak her kolay adres tanımını sadece bir hesaba yapılabilmektedir. Örneğin; bir telefon numarasını iki farklı bankada tanımlama işlemi yapılamamaktadır.

Kolay Adres Tanımlaması Nasıl İptal Edilir?

Bankacılık mobil uygulamalar üzerinden tanımlanan Kolay adres, yine aynı yöntemler ile iptal edilebilmektedir. Banka iletişim kanalları (internet, telefon ve şubeler) ile kolay adres tanımlanmasının iptali talep edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir